Holoubek diamantový

Výskyt:

Austrálie (s výjimkou pobřeží na jihu, jihozápadě a jihovýchodě)

 

Pohlaví:

Nejspolehlivější je počkat na samečkovo jedinečné chování, kdy začne houkat, klanět se a rozevírat ocas (vůbec nezáleží na tom, jakému pohlaví se klaní – budou to dělat i v kleci se samými samci).  Toto začnou samci dělat už ve 2-3 měsících stáří. Další metoda je podle okruží kolem očí. Sameček má okruží výraznější a červenější než samice. Tento způsob rozlišení chce ale trochu cviku. U mláďat se můžeme často splést, protože jejich okruží není zcela vyvinuté a často bývá úplně bílé.

holub

 

Mláďata:

img_6353 

Mláďata mají úplně jinou barvu než jejich rodiče. Bývají šedé nebo hnědé a nemají charakteristické bílé skvrny na křídlech (podle těchto skvrn se jmenuje ,,diamantový“). Jejich okruží kolem očí je zcela nevyvinuté. Do peří dospělých začínají přepeřovat cca. v 1 – 11/2  měsíce od opuštění hnízda.

 

Hlasitost:

Holoubci jsou opravdu tišší ptáci. Celý rok se téměř neozývají. Jediný zvuk, který vydávají je samcovo houkání a při dobrém poslouchání můžeme slyšet téměř neslyšitelné pípání, kterým se domlouvají.

 

Náročnost:

Holoubci diamantový jsou velmi nenároční a jsou vhodní i pro naprosté začátečníky. Někdy bývá problém v sestavení páru (špatně se poznává pohlaví a může se stát že se setkají dva samci). Když už se nám ale pár povede sestavit, je problém je v hnízdění zastavit.

 

Snášenlivost:

Jak se budou k sobě navzájem holoubci chovat, lze těžko říct. Většinou se doporučuje chov po páru, protože se k sobě samečci mohou chovat velmi agresivně. Já jsem je choval pohromadě ještě s 8 korelami a asi 20 andulkami, andulky je ale nenechali nikdy vysedět vajíčka, a proto jsem je musel oddělit. Holoubci jsou ale velice snášenlivý a můžeme je chovat s různými druhy astrildů, pěnkav a podobného ptactva, kanáry, křepelkami, neagresivními druhy papoušků (především neofémy, korely, rozely žlutolící, pap. nádherní, kouřoví, alexandrini, královští, červenokřídlí apod.). S trochou opatrnosti je můžeme chovat také s jedním párem velkých holubů, jako jsou zelenokřídlí, bronzovokídlí, hrdličky a jiné. Vždy však musíme dát pozor, aby jim ostatní ptáci ve voliéře neubližovali, neboť holoubci diamantoví jsou velmi bezbranní ptáci.

 

Klimatické podmínky:

Můžeme je bez obav chovat po celý rok chovat ve venkovní voliéře s krytým přístřeškem. Nevystavujeme je ale velkým mrazům – stává se že holoubci zůstanou venku a umrznou. Ideální teplota pro jejich přezimování je okolo 0°C.

 

Chovatelské zařízení:

Nejlepší je pro ně kombinovaná venkovní voliéra s krytým přístřeškem (stačí 2x1x2 m). Lze je chovat úspěšně i ve větších klecích. Jsou velmi klidní a nemají velkou potřebu létat. Když je ale máme v příliš malé kleci, nemají dostatek klidu a nesedí na vejcích. Minimální velikost klece pro jeden pár by měla být 100x60x60 cm. V této kleci už holoubci nemají problém s hnízděním.

 

Materiál na voliéry:

Holoubci nejsou žádní velcí ničitelé. Proto úplně postačí obyčejné ,,králíkářské“ pletivo a dřevěná kostra voliéry.

 

Krmení:

Různé druhy prosa, lesknice, lněné semínko, niger, řepka, mák, klásky senegalského prosa, čerstvý žabinec, pampeliška, semínka lebedy a šťovíku. Ovoce a zeleninu moc nepřijímají. V době odchovu mláďat jim dáváme vaječnici a klíčené zrní. Jako minerální doplňky podáváme grit a nadrcené skořápky vajec.

 

Hnízdění:

Necháváme je hnízdit až ve stáří asi 1 roku. Pokud se nám podaří sestavit chovný pár, hnízdí celé léto.

Jako hnízdo poslouží košíček pro kanáry, obyčejný cedník, půlky kokosových ořechů nebo si můžete vyrobit podložku s asi 3 cm vysokým rantlem.

Někdy si holoubci začnou stavět hnízdo ve stromu. Když to zjistíme, je dobré jim na toto místo dát košíček na hnízdění aby jim potom vajíčka nepropadla a nerozbila se.

Materiál na hnízdo jim musíme dát k dispozici. Nejvíce používají např. seno, zvířecí chlupy, tenké větvičky… Já jim dávám i opuštěná hnízda která najdu na zahradě.

Sameček v toku se stále klaní samičce a hlasitě houká. Samička se nejdřív chová odmítavě a před samečkem ulétá, ale po čase se nechá krmit a pak se začnou pářit. Na páření potřebují holoubci klid. Pokud je ve voliéře moc ptáků, holoubci jsou stále vyrušováni a vejce bývají neoplozená.

Vyberou si nějaký hnízdní košíček ve kterém samec postaví hnízdo a samička do něj snese obden 2 vejce. Všichni holubovití snáší jen 2 vejce, zato ale hnízdí častěji než ostatní ptáci. (5-7x za léto). Rodiče začnou zahřívat hned 1. snesené vejce, ale jen přes den. Až po snesení druhého vejce na nich začnou sedět víc. To proto, aby se obě mláďata vylíhla ve stejnou dobu.

Ptáci se na vejcích střídají. Samice většinou sedí dopoledne a v noci. Samec odpoledne a někdy samici vystřídá i jindy.

Po 13 dnech se začnou líhnout mláďata. Rodiče je krmí tvarohovitou směsí kterou produkuje jejich vole. Díky této výživné stravě mláďata velice rychle rostou a již ve 2 dnech se jim otevírají oči a objevují základy per. V pěti dnech začnou mláďata opeřovat. V 1 týdnu jsou mláďata téměř opeřená a rodiče je přestávají zahřívat. V 10-12 dnech mláďata vyskočí z hnízda a jsou schopná létat.

Mláďata okroužkujeme cca. v 1 týdnu stáří kroužky o průměru 4,00 mm.

Po vylétnutí se zdržují asi 1 týden převážně na zemi. Musíme proto dávat pozor – mohla by prochladnout.

Rodiče je ještě asi 3-4 týdny po vylétnutí dokrmují, i když mají v hnízdě další vajíčka nebo mláďata. Mláďata se často zdržují na hnízdě a pomáhají je rodičům zahřívat. Po úplném osamostatnění je dobré mladé samce oddělit od rodičů. Starý samec je někdy pronásleduje a ubližuje jim. V dalších letech si jich už nevšímá.

Holoubky necháváme hnízdit jen přes léto max. 7x a pak jim hnízda sebrat a nechat je odpočinout do příštího roku.

 

Denní činnost:

Jsou to velmi klidní ptáci. Většinu dne sedí na svém oblíbeném místě. Třeba i v rozpáleném písku kde teplota dosahuje až 50°C. Koupel u nich není oblíbená.

 

Věk:

Holoubci diamantoví se dožívají 10 – 11 let.

 

Cena:

Mutace Cena (CZK)
Přírodní 100-150
Skořicový 150-200
Mramorový 150-200
Hnědý 150-200
Stříbrný 150-200
S bílým kostřecem 150-200
Bílý 300
Straka 300-500