Příznaky:
Apatie, vyhublost, průjem, nechutenství, vystouplá prsní kost
Nebývá to vždy tak jednoznačné. Může se stát, že je pták napaden a přesto netrpí průjmem, většinou má jen vystouplou prsní kost a je pohublý. Ani apatie se neobjeví hned, ale až v pokročilejších stádiích nemoci. Dokonce ani rozborem trusu se nemusí vždy poznat. Stoprocentní je jedině pitva uhynulých ptáků, která odhalí změny na orgánech.
Odběr a rozbor trusu:
Odběr provedeme u všech ptáků ve voliéře, kde se nakažený jedinec vyskytl. U silných ptáků se nemusí zezačátku tato nemoc ani projevit, přesto ji v sobě má. Odebraný trus odneseme v nějaké malé, důkladně vyvařené skleničce svému veterináři. Ten se o všechno už postará sám. Cena se pohybuje okolo 400 – 500,-Kč
Původce nemoci:
Velice odolní prvoci. Nejprve napadnou slabé ptáky (mláďata, pelichající ptáky…), na tech se rozmnoží a pak se ,,vrhnou“ i na silnější. Nemoc si můžeme do chovu dostat např. krmením (hlavně zeleným, které je ,,pokakané“ jiným ptákem, který tuto nemoc má); koupí nového nemocného ptáka nebo si jí můžeme přinést na botách a oblečení z návštěvy u jiného chovatele, v jehož chovu tato nemoc už je.
Léčba:
Pokud máme opravdu potvrzenou kokcidiózu, ihned ptáka izolujeme od ostatních. Dáme ho do tepla. Podáváme snadno stravitelnou stravu a nasadíme sulfonamidy (ESB 3,…). Dáváme ho 3 dny ve vodě (1g/1l), pak 10 dní vynecháme a potom opakujeme znovu. Dále se používá Baycox, Sulfacox-T, Sulfadimidin,… Všechny tyto přípravky jsou skoro stejné a liší se pouze cenou. Veškeré sulfonamidy jsou na předpis veterináře!
Důležité je stále odstraňovat trus z klece postiženého ptáka a vyměňovat vodu. Trusem se číří vajíčka kokcidií. Pokud by pták přišel s trusem do styku, znovu by se infikoval. Nemocným ptákům také dáváme koupelničky nebo misky na koupání aby se pták mohl očišťovat.
Stává se, že po léčbě se pták na chvíli zlepší. I tak musíme s léčbou pokračovat – nemoc se po chvíli vrátí a je ještě horší.
Léky je dobré střídat, aby si prvoci proti léku neudělali nějakou obranu.
Pták nakažený kokcidiózou se může stát bacilonosičem a nejlepší řešení je takového ptáka úplně vyřadit z chovu.
Po skončení léčby:
Je nutné vydezinfikovat (nějakou speciální dezinfekcí, která ničí prvoky) celou klec/voliéru (i s příslušenstvím), kterou pták obýval. Ze dna odstranit podestýlku a vyhodit veškerá bidla. Misky, budky… očistíme od trusu a nečistot kartáčem a horkou vodou (mýdlem).
Kokcidie jsou poměrně odolné, proto je asi nejlepší tento postup: voliéru vyčistit parním čističem, vystříkat voliéry nenaředěným Savem. Nechat voliéru pořádně vyschnout (kokcidiím se daří ve vlhku a nesnáší sucho).
Po dokončení léčby nasadíme ptákům alespoň na 1 týden probiotika, aby si ptáci obnovili mikroflóru ve střevech zničenou sulfonamidy.
Ptáky oslabené léčbou nenecháváme hned hnízdit!
Prevence:
Důsledná hygiena celého chovu (výměna bydel, pokryvu dna, odstraňování trusu, pravidelná dezinfekce misek, budek a voliéry, pečlivé omytí potravy podávané ptákům, karanténa každého, nově zakoupeného ptáka. Nepřeplňovat voliéry – špatně se udržuje hygiena – všude se hromadí trus a kokcidióze se lépe daří.