Ptačí trus se skládá ze dvou částí – vlastní trus (tmavá složka) a moč (bílá složka). Tmavá složka může mít různé odstíny zelené nebo hnědé. Záleží na tom, co a jaké množství pták sní – když sní třeba hodně mrkve, může být trus zbarvený do oranžova. pokud pták dlouho nic nesežral, může být jeho trus hodně tmavý až černý a lepkavý. Nebezpečné je když se v trusu objeví červené zbarvení – krev.
Pokud pták přijímá velké množství šťavnaté potravy nebo mu zažívání nepracuje tak ja by mělo, tmavé části trusu je málo (ale je pevná a drží svůj tvar) a objevuje se v loužičce vody. Nejde o průjem – je to normální! Často se objevuje při nějakém stresu (přeprava, výstavy) nebo po nemoci.
Projevy průjmu:
O průjem se jedná, když tmavá složka je řídká nebo úplně chybí. Ptáci, kteří mají průjem mají často znečištěné a neudržované peří okolo kloaky.
Příčiny průjmu:
Je způsoben nemocí – často jde o prvoky způsobující např. kokcidiózu nebo bakterie např. přemnožením patogenních Escherichia coli ve střevech. Průjem můžou také způsobit např. škrkavky v trávicím traktu.
Pomoc:
Ptáka odchytíme ze společné klece a izolujeme ho od ostatních. Dáme ho do tepla, vynecháme veškerou šťavnatou, dráždivou, špatně stravitelnou a tučnou potravu. Krmíme pouze suchým ,,neolejnatým“ zrním a k pití slabí černý nebo heřmánkový čaj. Pokud byl průjem jen reakcí na nevhodnou stravu či podmínky, pták se začne rychle zlepšovat a po odeznění ho můžeme vrátit zpět k ostatním.
Pokud průjem ani po 2-3 dnech po poskytnutí výše uvedené pomoci nepřejde, vezmeme ptáka k veterináři, který nám poradí, jak dále postupovat.